یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸        
     

اقتصاد سياسي بين المللي
تحليل شاخص PRIX : پيشبيني اثرگزاري ريسك سياسي بر صادرات نفت كشورهاي صادركننده نفت در سه ماهه سوم 2016 تحليل شاخص  PRIX : پيشبيني اثرگزاري ريسك سياسي بر صادرات نفت كشورهاي صادركننده نفت در سه ماهه سوم 2016
مولف(ان): محمد صادق جوكار

هدف از ايجاد و ارزيابي شاخص PRIX، پيشبيني تحولات سياسي در 20 كشور عمده صادركننده نفت از حيث اثرگذاري بر صادرات نفت اين كشورها در سه ماه آينده است. بيترديد، صادرات اين كشورها، نقش مهمي بر قيمت نفت داشته و هرساله اين شاخص در ابتداي هر فصل بر اساس نظرات صاحبنظران مسائل كشوري صادركنندگان نفت به صورت منظم، تدوين و روزآمد مي شود.
دامنه ارزيابي شاخص PRIX از صفر تا صد بوده كه هرچه شاخص يك كشور به سمت صفر متمايل باشد به معني اثرگذاري تحولات سياسي بر «كاهش صادرات نفت» آن كشور بوده و بر عكس هرچه عدد شاخص PRIX كشوري به سمت 100 متمايل باشد، به منزله اثرگذاري تحولات سياسي بر «افزايش صادرات نفت» آن كشور مي باشد. در ارزيابي شاخص PRIX سه ماهه سوم سال 2016 از نظرات 265 كارشناس تحولات كشوري صادركنندگان نفت بهرهگرفته شده است.

سياست نفتي عربستان و واکنش توليد شيل آمريکا به کاهش قيمت نفت خام سياست نفتي عربستان و واکنش توليد شيل آمريکا به کاهش قيمت نفت خام
مولف(ان): سعید مددی

کاهش قیمت نفت خام از مهمترین مباحث و بزرگترین چالش های جاری صنعت نفت است. در توضیح کاهش قیمت نفت خام دلایل مختلفی مطرح است. در طرف تقاضا کاهش رشد اقتصادی چین و ارپا و در طرف عرضه افزایش تولید نفت در عراق و همینطور افزایش تولید نفت شیل در آمریکا از مهمترین دلایل هستند.

همکاري چين و روسيه در صنعت نفت و گاز همکاري چين و روسيه در صنعت نفت و گاز
مولف(ان): سعید مددی

چین و روسیه در سال 2013 قراردادی در زمینه افزایش تجارت نفت و در سال 2014 دو قرارداد بزرگ در زمینه گاز امضاء گردند. روسای جمهور چین و روسیه در کنفرانس مشترک مطبوعاتی ضمن تاکید بر اهمیت روابط فیمابین بیان کردند که دو کشور همسایگی دوستانه ای دارند. همچنین عنوان شد که روابط چین و روسیه در حال وارد شدن به شکل جدیدی است که موجب پیدایش فرصتهای بزرگی برای توسعه هر دو کشور می گردد

ارزيابي گزارش:«بازارهاي در حال تغيير؛ فرصت هاي حاصل از لغو محدوديت صادرات نفت خام براي ايالات متحده» ارزيابي گزارش:«بازارهاي در حال تغيير؛ فرصت هاي حاصل از لغو محدوديت صادرات نفت خام براي ايالات متحده»
مولف(ان): محمد صادق جوكار

رشد غير مترقبه توليد از منابع نامتعارف نفت و گاز در ايالات متحده سبب تشديد مناظراتي در مورد تاثير صادرات انرژي بر امنيت اقتصادي و انرژي ايالات‌متحده و سياست‌خارجي آن شده است. مطابق پيش‌بيني‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي، ميزان توليد نفت از منابع نامتعارف از 5 ميليون بشكه در روز در سال 2012 به ترتيب به 6/10 و 1/17 ميليون بشكه در روز در سال‌هاي 2020 و 2035 خواهد رسيد. اين درشرايطي است كه بخش عمده اين افزايش توليد از منابع نامتعارف مربوط به كشورهاي آمريكاي شمالي با 9 و 9/13 ميليون بشكه در روز در سال‌هاي 2020 و 2035 خواهد بود.

چشم‌انداز بازار انرژي در سال ٢٠١٥ چشم‌انداز بازار انرژي در سال ٢٠١٥
مولف(ان): محمد صادق جوكار

تداوم رشد عرضه نفت‌خام در ايالات‌متحده و ضعيف بودن تقاضاي جهاني آن, سبب تداوم فشار بر قيمت جهاني نفت‌خام در سال ٢٠١٥ خواهد شد. در اين روند، هرچند شركت‌هاي نفتي درحال ارزيابي قيمت‌ نفت در بلند‌مدت براي تجديد نظر در سرمايه‌گزاري‌هاي آتي خود مي‌باشند اما اين امر تأثير قابل‌توجهي بر تراز عرضه و تقاضا در سال آينده نخواهد داشت. اعضاي قدرتمند‌تر اوپك درحال پذيرش قيمت‌هاي پايين‌تر از ١٠٠ دلار مي‌باشند و همه اين موارد بيانگر اين است كه در سال ٢٠١٥ شاهد پايين‌ترين سطح قيمت از سال ٢٠١٠ خواهيم بود. با كاهش تقاضا، رقابت براي سهم بازار بين اوپك و غير‌اوپك و ميان اعضاي اوپك تشديد خواهد شد. كاهش اخير در قيمت‌هاي رسمي فروش توليد‌كنندگان خاورميانه‌اي نفت‌خام نظير عربستان به آسيا, نشان مي‌دهد كه فقدان انسجام در اوپك چه ميزان فقدان مي‌تواند آسيب‌زا باشد.

اداره اطلاعات انرژی ايالات متحده: چشم انداز كوتاه مدت انرژي(٨ژانويه ٢٠١٣) اداره اطلاعات انرژی ايالات متحده: چشم انداز كوتاه مدت انرژي(٨ژانويه ٢٠١٣)
مولف(ان): محمد صادق جوكار

EIA انتظار دارد كه قيمت نفت خام برنت كه در سال 2012 به ميانگين هر بشكه 112 دلار رسيد در سال 2013 به طور ميانگين به 105 دلار در هر بشكه و در سال 2014 به 99دلار كاهش خواهد يافت. در اين راستا تفاوت قيمتي نفت خام وست تگزاس اينترمديت نسبت به نفت برنت از 18دلار در هر بشكه در سال 2012 به 16 دلار در سال 2013 و 8 دلار درسال 2014 كاهش مي يابد. به طوريكه خطوط لوله نفتي جديد هزينه انتقال نفت خام را از مناطق مركزي به مراكز پالايشي در سواحل خليج(مكزيك) كاهش خواهد داد……

ناوابستگي انرژي در يك جهان «بهم وابسته» ناوابستگي انرژي در يك جهان «بهم وابسته»
مولف(ان): محمد صادق جوكار

افزايش ظرفيت توليد انرژي در ايالات متحده و كاهش نياز اين كشور به واردات آن چه اثرات ژئوپليتيكي بر جهان دارد؟ نوشته حاضر كه توسط جوزف ناي نوشته و توسط مركز بلفر- وابسته به دانشگاه هاروارد- منتشر شده است، از اولين تحليل هايي است كه سعي مي كند از نگاه ليبرالي به بررسي تاثير افزايش توليد و كاهش نياز به واردات انرژي ايالات متحده بر «تغيير روابط قدرت» در «وابستگي متقابل انرژي» بپردازد.

<< قبلي صفحه ۱ از ۲ بعدي >>

Copyright © 2011  - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
 


Powered By A.S. Nemati