یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸        
     

امنيت عرضه، امنيت تقاضا
ارزيابي گزارش «بحران در مدل کنونی کسب و کار شرکتهای نفتی بینالمللی»: فرصتهایی برای شرکتهای ملی نفت کشورهای نفت خیز ارزيابي گزارش «بحران در مدل کنونی کسب و کار شرکتهای نفتی بینالمللی»: فرصتهایی برای شرکتهای ملی نفت کشورهای نفت خیز
مولف(ان): محمد صادق جوكار

«چشمانداز فعاليت تجاري شركتهاي بزرگ بينالمللي نفتي – نظير بيپي، شورون، اكسونموبيل و توتال- در ابهام قرار دارد. آنچه مدل كسبوكاري كه اين شركتها را در قرن بيستم سرپا نگه ميداشت، ديگر براي اين هدف كارآمد نبوده و اين شركتها با انتخاب گزینه های مدیریت کاهش تدریجی فعالیت از طریق کوچک کردن خود و یا با خطر فروپاشی سریع با تلاش در تداوم شیوه کسب و کار فعلی روبرو بشوند.» اين گزاره مهمترين نكته پژوهشي گزارش از موسسه چاتمهاووس به قلم پل استيونس در مورد مدل فعاليتهاي شركتهاي بينالمللي نفتي است كه در اين گزارش مورد ارزيابي قرار ميگيرد. ظاهراً اینگونه بیان می شود که مهمترین مشکلات شرکتهای بزرگ نفتی بر 2 موضوع الف) کاهش قیمت نفت و ب) تعهد روزافزون جهانی در برخورد با موضوع تغییرات اقلیم متمرکز می باشد. اما اگر عمیق تر بیندیشیم، عامل اصلی معضلات شرکتهای بینالمللی نفت مرتبط با 2 موضوع فوق نیست که بر روی آن کنترلی ندارند. فقط مشکلات اصلی آنها به دلیل کاهش قیمت و برجسته شدن موضوعات تغییر اقلیم، به نسبت گذشته عمیق تر و گسترده تر شده اند. در حقیقت، حتی پیش از تقویت تعهد دولتها به موضوعات کنترل کربن و تغییرات اقلیم و کاهش شدید قیمت نیز این شرکتها دارای بحران عمیقی بودند. مشکل اصلی شرکتهای بزرگ بینالمللی در«ناکارآمدی مدل کسب و کار گذشته آنها» میباشد. مدل کسب و کار گذشته آنها در حقیقت از بین رفته و نمیتواند در شرایط کنونی بازار بینالمللی انرژی همانند گذشته کارآمد باشد. نشست كارشناسي جمعي مؤسسه مطالعات بينالمللي انرژي در ابتدا تلاش كرده است تا پایههای سهگانه بنیادین مدل گذشته کسب و کار شرکت های بزرگ بینالمللی مندرج در گزارش را بیان کرده و سپس با نشان دادن بحران در هر یک از این پایهها، مشکلات اصلی شرکته های بزرگ بینالمللی نشان داده شود.

ارزیابی قانون نظارت برتوافق هسته ای ایران ارزیابی قانون نظارت برتوافق هسته ای ایران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

بعد از مدتها جدال در مورد نحوه تاثیرگذاری کنگره آمریکا(که در کنترل جکهوری خواهان است) بر مفاد توافق احتمالی هسته ای با ایران و چگونگی تعهدات ایران در اعتمادسازی و تعهدات ایالات متحده در لغو تحریم ها سرانجام با میانجی گری اعضاء دموکرات سنا تغییراتی در پیش نویس قانون بازبینی توافق هسته ای ایران اعمال شد.

آیا توافق هسته ای می تواند منجر به احیای مجدد صنعت نفت و گاز ایران شود؟ آیا توافق هسته ای می تواند منجر به احیای مجدد صنعت نفت و گاز ایران شود؟
مولف(ان): محمد صادق جوكار

موسسه تحقیقاتی وودمکنزی در مورد تاثیر لغو تحریم ها بر صنعت نفت و گاز ایران گزارشی را تهیه کرده است که نکات و مسائل مهم آن در این گزارش بررسی و نهایتا نقد و ارزیابی خواهد شد.

سناريوهاي رفتارهاي احتمالي ‌اوپك و عربستان‌ و گزينه‌هاي ج.ا.ايران سناريوهاي رفتارهاي احتمالي ‌اوپك و عربستان‌ و گزينه‌هاي ج.ا.ايران
مولف(ان): محمد صادق جوكار

این گزارش از سه بخش الف)سناریوهای رفتاری پیش روی اوپک ب)تحلیل رفتار و سناریوی رفتاری عربستان سعودی در اوپک و نهایتا پ) ترسیم گزینه بهینه رفتاری ایران در اوپک تشکیل شده است.

كاهش قيمت نفت و سناريوهاي انفعال رفتاري عربستان سعودي كاهش قيمت نفت و سناريوهاي انفعال رفتاري عربستان سعودي
مولف(ان): محمد صادق جوكار

روند كاهش قيمت نفت به كمتر از 90 دلار سبب طرح اين سئوال شده است كه: با وجود اين كه اين قيمت عرضه‌كنندگان اوپك را با مشكل مواجه مي‌كند، چرا اعضاء اوپك (بجز ونزوئلا) در شرايط كاهش قيمت نفت، تشكيل جلسه اضطراري اوپك جهت جلوگيري از افت بيشتر قيمت‌ها را درخواست نكرده‌اند؟ و چرا عربستان كه در گذشته همواره در بين اعضاء اوپك بيشترين نقش را در تنظيم بازار داشته است نيز منفعلانه برخورد مي‌كند؟
براي پاسخ به اين سوال، ابتدا به بررسي متغيرهاي اثرگذار بر قيمت (عوامل بنيادي و غيربنيادي) پرداخته و سپس به بررسي سناريوهاي محتمل در مورد دلايل عدم تلاش عربستان در زمينه كاهش توليد براي جلوگيري از كاهش قيمت مي‌پردازيم.

«بررسي گزارش امنيت نفتي ايالات متحده تا سال 2025» «بررسي گزارش امنيت نفتي ايالات متحده تا سال 2025»
مولف(ان): محمد صادق جوكار

موسسه مطالعات بين‌المللي انرژي در راستاي مأموريت‌هاي خود در بررسي و تحليل رويدادهاي بازار بين‌المللي انرژي، لازم است كه به راهبردها، سياست‌ها، اولويت‌ها و چشم‌اندازهاي كشورهاي مختلف و مهم و برداشتي كه آنها از تأثير تحولات انرژي بر منافع خود دارند، بپردازد. اين امر به پيش‌بيني‌پذيري رفتار بازيگران بازار بين‌المللي نفت براي تصميم‌گيران داخلي كمك مي‌كند. در اين نوشته، به بررسي گزارش جديد‌الانتشار تحت عنوان: «امنيت نفتي ايالات متحده تا 2025: سياست امنيت ملي ايالات متحده در دوره فراواني عرضه» تهيه‌ شده از سوي "كميسيون انرژي و ژئوپليتيك با گرايش فراحزبي" در ايالات‌متحده پرداخته شده است. اين گزارش، داده‌هاي خوبي از نگرش و چشم‌انداز ايالات‌متحده از توسعه منابع نفت نامتعارف داخلي خود در شرايط افزايش عرضه جهاني نفت را ارائه و آن را ارزيابي مي‌نمايد.

انتخابات رياست جمهوري ايران و تحريم هاي بين المللي از نگاه بنياد صلح كارنگي انتخابات رياست جمهوري ايران  و تحريم هاي بين المللي از نگاه بنياد صلح كارنگي
مولف(ان): سایت دیپلماسی انرژی

اهميت انتخابات رياست جمهوري ايران از حيث تأثيرگذاري قابل پيش‌بيني نتايج آن بر روند تحريم هاي غربي عليه ايران، سبب شده است كه سايت ديپلماسي انرژي تلاش كند كه نگاه موسسات پژوهشي غربي را نسبت به اين موضوع رصد نمايد. گزارش حاضر مجموعه مقالات پژوهشگران «بنياد‌ صلح كارنگي» در مورد چگونگي تاثيرگذاري انتخاب آقاي دكتر روحاني به عنوان رئيس جمهور منتخب مردم ايران بر روند مذاكرات هسته اي و تحريم هاي غربي عليه ايران است. بديهي است كه سايت ديپلماسي انرژي صرفاً به ترجمه و انتشار اين گزارشات براي استفاده محققين ايراني نموده و مسئوليتي در مورد مطالب مندرج در آنها ندارد.

<< قبلي صفحه ۱ از ۲ بعدي >>

Copyright © 2011  - All rights reserved.
خانه | بازگشت |
 


Powered By A.S. Nemati